Шановні ліцеїсти!

/Files/images/Канікули.jpg

Якщо ви опинилися у складній життєвій ситуації, ви можете звернутися до консультантів Національної дитячої гарячої лінії (у будні дні з 12:00 до 20:00: короткий номер116 111(безкоштовно з мобільних телефонів)),0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів))

/Files/images/гаряча лінія 1.jpg

Пам’ятка безпечної поведінки під час осіннніх канікул

Пам’ятка безпечної поведінки під час осінніх канікул

У зв'язку з епідеміологічною ситуацією, що склалася в Україні, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19) нагадуємо всім здобувачам освіти про необхідність дотримання протиепідеміологічних вимог під час осінніх канікул.

Осінь – чудовий час для гарного відпочинку, але щоб він був корисним та безпечним, треба дотримуватись нескладних правил безпеки. Пам’ятайте: небезпечними можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти тощо. Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості. Не можна брати до рук незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратись ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження Державну службу з надзвичайних ситуацій (ДСНС) або міліцію (тел. 102). Під час відпочинку на узбережжі слід обов'язково дотримуватись правил поведінки на воді й поблизу неї. Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном. Під час канікул слід, як і раніш, дотримуватись правил пожежної безпеки та дорожнього руху. Ось чому:

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

– ходити на територiї новобудов;

– розкладати багаття в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;

– їздити на велосипедi (скутері, мопеді, моторолері) тiєю частиною дороги, де рухається транспорт.

ОБОВ’ЯЗКОВО ДОТРИМУВАТИСЬ ПРАВИЛ:

– дорожнього руху;

– користування газовими, електричними приладами;

– користування пасажирським лiфтом;

– протипожежної безпеки;

– прогулянки на велосипедi (скутері, мопеді, моторолері).

НАЙВАЖЛИВІШІПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ:

– ходити тільки правою стороною тротуару;

– дорогу переходити, не поспiшаючи;

– не можна переходити дорогу навскіс;

– переходячи дорогу, слiд подивитися ліворуч, а дiйшовши до середини, зупинитись i поглянути праворуч;

– якщо не встигли перейти вулицю, а рух транспорту почався, слiд зупинитись на серединi вулицi й зачекати, поки рух припиниться;

– якщо немає тротуарiв, слiд триматись лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.

ПРАВИЛА ЕНЕРГОБЕЗПЕКИ

– під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;

– категорично забороняється користуватись електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;

– не можна торкатись мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться пiд напругою;

Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностiелектропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючоїiзоляції, з’явлення іскріння, перегрівання штепсельних розетокiвилок.

ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ

До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;

Забороняється використовувати підозрілі предмети для розпалювання вогню;

Не можна збирати, підозрілі предмети здавати в металобрухт;

Виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити ДСНС, мiлiцiю, школу чи вiйськкомат.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПАХНЕ ГАЗОМ

– відкрийте усі вікна та кватирки, провітріть помешкання;

– перевірте, чи перекриті на плиті конфорки горілок;

–негайно телефонуйте до служби газу за номером 104;

–у жодному разі не вмикайте світло у загазованому та сусідніх приміщеннях і не запалюйте вогонь.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В СПЕКУ

Тепловий удар – це небезпечний для життя стан, який виникає при дії на тіло людини підвищеної температури, в умовах підвищеної вологості, зневоднення і порушення терморегуляції організму. Основні симптоми та ознаки теплового удару: висока температура тіла (40°С і вище) – головна ознака, спрага, відсутність потовиділення, почервоніння шкіри, прискорене дихання, підвищення частоти серцевих скорочень, може розвинутись пульсуючий головний біль, можливі судоми, галюцинації та втрата свідомості. Перша допомога при тепловому ударі:

– якщо ви відчули перші симптоми теплового удару і перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення;

– зніміть тісний одяг, розв’яжіть краватку, зніміть взуття;

– якщо є можливість, прийміть прохолодний душ чи ванну, обгорніться вологим простирадлом або включіть вентилятор.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ В СПЕКУ ВЖИВАТИ АЛКОГОЛЬ, ТОМУ ЩО СТВОРЮЄТЬСЯ ВЕЛИЧЕЗНЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА СЕРЦЕ, А ТАКОЖ НА МОЗОК ЛЮДИНИ.

Пам’ятайте, що надто багато випитої вологи може викликати гіпертонічний криз, який супроводжується обов’язковим підйомом артеріального тиску, що загрожує інсультом та інфарктом.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ЛІСІ

1.Якщо ви у лісі з друзями, подавайте один одному сигнали, щоб не загубитися: перегукуйтесь, плескайте в долоні.

2.Намагайтеся запам'ятовувати свій шлях або робіть для себе помітки.

3.Тримайтеся подалі від диких тварин, особливо від їхніх дитинчат – поруч із ними обов'язково будуть дорослі тварини. Небезпечним може виявитись не лише вовк або дикий кабан, але й олень, лось, козуля, лисиця.

4.Уважно дивіться під ноги, обдивляйтеся впалі дерева та колоди, перед тим як сісти відпочити – там можуть бути гадюки чи вужі. Якщо Вас або товариша вкусить змія, відразу ж видавіть з ранки краплю крові з отрутою і висмокчіть кров із ранки впродовж півгодини, увесь час спльовуючи (але це можна робити, коли у роті немає поранень). Потім щільно перев'яжіть руку чи ногу вище за місце укусу, але так, щоб вона не заніміла. І негайно до лікарні!

5.Небезпечними для людини є деякі комахи. Наприклад, кліщі є переносниками збудників інфекційних захворювань (хвороба Лайма, кліщовий рикетсіоз). При укусі кліща: обережно видаліть його за допомогою пінцета. Брати треба біля головки або хоботка і тягнути дуже легко, не розриваючи його. По змозі збережіть кліща у склянці: якщо з’являться симптоми захворювання, лікар може попросити вас показати, який саме кліщ укусив. Видаливши кліща, вимийте руки та шкіру довкола місця укусу з милом; якщо ж вам не вдалося повністю видалити кліща, зверніться за консультацією до лікаря.

За наявності перелічених нижче симптомів зверніться до лікаря:

–висип;

–підвищення температури;

–затвердіння м’язів шиї;

–м’язові болі;

–біль і запалення суглобів;

–збільшення лімфовузлів;

–грипоподібні симптоми.

6.Якщо ви заблукали:

–пригадайте останню прикмету, на яку ви звернули увагу (повалене дерево, зламана гілка) і спробуйте знайти до неї дорогу;

–дослухайтеся – можливо, ваші друзі чи батьки зовсім поруч;

–пам'ятайте: мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща; а моху найбільше з північного боку. Але щоб скористатись цими прикметами, треба звернути увагу, у якому напрямі ви йшли від самого початку.

7.Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях, де немає хвойного молодняку, а в пожежонебезпечний період установлюються обмеження щодо розпалювання багаття будь-де:

–якщо ви розпалюєте багаття, то місце, де воно буде, необхідно обкопати зусібіч, а коли ви вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою землі, піску або води;

–потрібно стежити, аби не було розлітання іскор від вогнища;

–забороняється кидати незагашеними недопалки та сірники;

–забороняється залишати у непередбачених для цього місцях лісу обмащене, просочене бензином, газом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я та інше сміття;

–також у пожежонебезпечний період обмежено в’їзд на територію лісового фонду будь-яким транспортним засобам.

8.Якщо ж ви все-таки опинилися в осередку пожежі, варто запам’ятати кілька правил поводження у такій ситуації:

–не панікуйте та не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а рухайтесь полум'я проти вітру, закривши голову й обличчя одягом;

–з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно до напряму розповсюдження вогню;

–якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, увійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі – повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикрийте одягом чи шматком будь-якої тканини;

–гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами; будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитись і травмувати вас;

–під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;

–особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватись глибокі вирви, тому пересувайтеся, по змозі, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;

–після виходу з осередку пожеж повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри і характеристику пожеж.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БІЛЯ ВОДОЙМИЩ

1.Не засмагайте надто довго: є небезпека перегрітись і отримати сонячний удар.

2.Не купайтеся й не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці: вам може стати погано. Купатись краще вранці або ввечері, коли тепло, але не можна перегрітися.

3.Ніколи не пірнайте у незнайомих місцях! Тут може виявитись неглибоко, а інколи на дні лежать гнилі колоди, гостре каміння, об яке можна поранитись, та густі водорості, у яких легко заплутатися.

4.Не грайте в тих місцях, звідки легко впасти у воду.

5.Не влаштовуйте у воді ігор, пов’язаних із захватами.

6.Не вирушайте у плавання на саморобних плотах.

7.Не ходіть купатись на водойми без супроводу дорослих.

8.Не запливайте на глибокі місця на надувних матрацах та кругах.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГРОЗУ

Грози – явище звичне, але не кожен знає, як поводитись під час грози. Ось кілька важливих правил:

1.Уникайте відкритої місцевості. Блискавка, як відомо, б’є в найвищу крапку місцевості, а одинока людина в полі – це і є така крапка. Якщо ви з якихось причин залишилися в полі віч-на-віч з грозою, сховайтеся в будь-яку можливу канавку, ямку або в найнижчому місці поля, сідайте навпочіпки і схиліть голову.

2.Під час грози уникайте води, оскільки вона добре проводить струм. Удар блискавки поширюється навкруги водойми в радіусі 100 метрів. Часто вона б’є в береги. Ось чому під час грози необхідно відійти подалі від берегів, не можна купатись та рибалити.

3.Дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону, найкраще його вимкнути. Були випадки, коли вхідний дзвінок спричиняв ураження блискавкою.

4.Бажано залишити металеві речі: годинники, ланцюжки, розкриті парасольки, окуляри – потенційні цілі удару. Відомі випадки удару блискавки по зв’язці ключів, які знаходилися в кишені.

5.Якщо ви побачите у повітрі білу кульку діаметром приблизно від 5 до 50см, то пам’ятайте, що це може бути кульова блискавка – рідкісне, цікаве та маловивчене природне явище, проте вкрай небезпечне для життя. Не намагайтеся наблизитись і тим більше торкнутись її, а навпаки, дуже обережно відійдіть якомога подалі, або сховайтеся в будь-якому закритому місці. Кульова блискавка може з’явитись і в закритому приміщенні.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ХАРЧОВОМУ ОТРУЄННІ

Перші ознаки харчового отруєння можуть виявитись як через 20-30 хвилин після вживання продукту в їжу, так і через 5 або 10 годин – це залежить від виду токсину, який викликав отруєння. Зазвичай, харчове отруєння супроводжується нудотою, блювотою, діареєю, болями в шлунку і кишківнику. У хворого може бути підвищена температура. Сильні й небезпечні отрути навіть здатні вражати нервову систему людини. Може бути ослаблений зір, навіть наступити параліч м’язів дихальної системи, інших м’язів.

Як надати першу допомогу?

Перше, що необхідно зробити при харчовому отруєнні – це максимально швидко звільнити шлунок і кишківник потерпілого від отрути. Для цього обов’язково слід зробити потерпілому промивання шлунку, викликати блювоту, зробити клізму.

Хворому слід дати активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на кожні 10кг ваги постраждалого. Прийом повторювати кожні 2-3 години доти, доки вугілля не з’явиться у випорожненнях хворого.

При будь-яких підозрах на отруєння грибами, хімікатами чи ботуліном потрібно негайно викликати «швидку» – кожна хвилина зволікання може коштувати хворому життя!

Пам’ятка про коронавірус

Коронавіруси (Coronaviridae) — велика родина респіраторниходноланцюгових РНК-вірусів, що включає на січень 2020 року 39 видів вірусів, об'єднаних у 2 підродини Letovirinae та Orthocoronavirinae (до яких належить і 2019-nCoV / SARS-CoV-2, який спричинив згідно з міжнародною медичною термінологією спалах коронавірусної хвороби - COVID-19, що почався в грудні 2019).

Віруси цієї родини уражають людину, котів, птахів, собак, велику рогату худобу, свиней, кажанів, деяких диких хижих ссавців тощо. Вірусний геном завдовжки 26–32 kbp.

Коронавіруси спричиняють захворювання різного ступеня тяжкості, від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Вперше вірус цієї родини був виділений у 1965 році у пацієнта з гострим ринітом.

1.Хто може заразитися цим вірусом?

Люди, які живуть або подорожують в районах, де циркулює вірус COVID-19, можуть піддаватися ризику зараження. В даний час COVID-19 циркулює в Китаї, де знаходиться переважна більшість інфікованих людей. Захворілі з інших країн перебували серед людей, які нещодавно прибули з Китаю або жили чи працювали в тісному контакті з цими мандрівниками. Медичні працівники, які доглядають за хворими COVID-19, піддаються більш високому ризику та повинні захищатися за допомогою відповідних заходів профілактики і контролю інфекцій.

2. Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

3. Як довго вірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

4. Чи можна заразитися вірусом COVID-19 від людини, у якої немає симптомів?

Люди, інфіковані COVID-19, можуть бути переносниками хвороби до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом поширення вірусу.

5. Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?

На сьогоднішній день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.

Вберегтися від вірусу можна, дотримуючись звичайних заходів обережності та правил гігієни:

- мийте руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому повинен бути не менше 60-80%;

- не торкатися очей, носа, рота брудними руками;

- не контактуйте з особами, у яких наявні симптоми застуди чи інших захворювань верхніх дихальних шляхів, триматись від них на відстані 1,5-2 метра;

- на певний час відмовитись від рукостискань і вітальних поцілунків;

- не подорожуйте до епіцентрів захворювання;

- у разі появи перших симптомів ГРВІ, високої температури - невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря в телефонному режимі або викличте екстрену медичну допомогу;

- повідомте попередню історію подорожей, якщо такі були;

ü закривайте ніс та рот при чханні серветкою, яку потім варто обов'язково викинути;

ü уникайте контактів з хворими тваринами;

- не вживайте сиру або без належної термічної обробки їжу тваринного походження;

- стежте за рекомендаціями ВООЗ та інформуйте дітей про правила гігієни.

І найголовніше – зберігайте спокій. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій

з особистої гігієни та

ІНФОРМАЦІЙНІ РОЛИКИ ПРО БЕЗПЕКУ ДІТЕЙ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

https://dniokh.gov.ua/?p=59115

ЗВЕРНЕННЯ ДО БАТЬКІВ

/Files/images/Короновірус.jpg

Балаклійський районний відділ Головного управління ДСНС України у Харківській області вкрай стурбоване станом, що склався з травмуванням і загибеллю дітей внаслідок нещасних випадків.

Кількість смертельних випадків та травмування серед дітей змушує звернутися до кожного громадянина країни, особливо до батьків.

Біда трапляється тоді, коли дітей залишають напризволяще, там, де на кожному кроці на них чатує небезпека.

Легковажне поводження малечі з вогнем, газом, електричними приладами, невідомими предметами, незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків.

Шановні батьки!

Не залишайте дітей без нагляду!

Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті.

Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!

Балаклійський РВ ГУ ДСНС

Рекомендації учням і вчителям щодо дій у разі загрози та виникнення вибуху

Слід пам’ятати, що в разі виявлення вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі

Запах газу в повітрі

Якщо ви відчули стійкий запах газу, необхідно: зберігати спокій негайно вимкнути газові прилади відкрити вікна та двері та провітрити приміщення не палити та не користуватись електричними приладами вийти з приміщення та зателефонувати до служби газу (104) якщо будинок багатоквартирний, повідомити інших мешканців та, не користуючись ліфтом, залишити будівлю надати допомогу в евакуації дітям, літнім і важкохворим перевірити сусідні приміщення на наявність у них дітей, які тимчасово залишилися без нагляду дорослих, та повідомити про це представників служби газу (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних підрозділів) відійти на безпечну відстань від будинку (за можливості — на відкритий майданчик) та чекати подальших інструкцій спеціалістів.

Вибухонебезпечний предмет

У разі виявлення речей, схожих на боєприпаси, необхідно: негайно припинити всі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета за можливості попередити про підозрілий предмет осіб, які знаходяться поряд вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходяться поблизу, намагаючись рухатися назад по своїх слідах позначити місце перебування предмета, а за можливості — огородити його (для огорожі можна використовувати підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо) негайно повідомити про знахідку в місцеві органи виконавчої влади, у ДСНС та МВС України (повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета) очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета або предмета, схожого на нього, представників органів місцевої влади, ДСНС України, МВС України, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей. Категорично забороняється: палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця знаходження вибухонебезпечного предмета або предмета, схожого на нього піднімати, витягувати з ​ґ​рунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети приносити в місця перебування людей предмети, схожі на вибухонебезпечні.

До найпоширеніших місць розміщення вибухових пристроїв належать: автомобілі входи, внутрішні двори, підсобні приміщення адміністративних і житлових будинків, складських приміщень урни для сміття, інженерні комунікації в місцях масового перебування людей (фестивалі, ярмарки, базари, супермаркети, підземні переходи тощо) громадський транспорт (вагони тролейбусів, автобусів, трамваїв, поїздів тощо) об’єкти підвищеної небезпеки поштові посилання (посилки, конверти), букети квітів, подарунки тощо.

Підозру мають викликати: електропроводи, що виходять із невідомого предмета, антени, лампочки на його поверхні, хід годинника, що прослуховується залишені предмети побутового призначення (валізи, сумки, гаманці, дитячі іграшки, ручні ліхтарики тощо) предмети, що знаходиться в не призначених для цього місцях (наприклад, велика дитяча іграшка біля вхідних дверей) предмети з прикріпленими до них мобільними телефонами, радіостанціями, акумуляторами.

Вибухова речовина може мати різноманітний вигляд і властивості, що, надають змогу замаскувати вибуховий пристрій навіть у поштовому конверті. Для запобігання вибуху та встановлення наявності вибухового пристрою необхідно: бути уважними та звертати увагу на покинуті речі (валізи, сумки, пакунки, парасольки тощо) звернути увагу на ділянки свіжоскопаної землі, свіжопофарбованої стіни будівлі не брати від сторонніх осіб подарунків, квітів, поштових посилань користуючись громадським транспортом, не погоджуватися на пропозиції супроводжувати речі невідомої особи, зокрема й стюардів, контролерів. У разі виявлення вибухового пристрою або підозрілої речі необхідно: зберігати спокій негайно повідомити про знахідку представників міліції, охорони, аварійно-рятувальних служб або зателефонувати за номерами 101, 102 не палити не користуватися запальничками, іншими джерелами відкритого, а також предметами, що можуть його утворювати не торкатися до підозрілої речі руками або іншими речами у жодному разі не намагатися переміщувати вибуховий пристрій (підозрілий предмет) або змінювати його положення залишити місце, де виявлено підозрілий предмет, за можливості організувати охорону на безпечній відстані.​

Якщо ви перебуваєте у квартирі: візьміть з собою документи, гроші, цінності та ліки знеструміть квартиру та перекрийте водо- та газопостачання надайте допомогу в евакуації дітям, літнім і важкохворим перевірте сусідні квартири на наявність у них дітей, які на час оголошення евакуації залишилися без нагляду дорослих, та повідомте про це представників правоохоронних органів (аварійно-рятувальних підрозділів) обов’язково замкніть свою квартиру залишайте будинок спокійно, не панікуючи.

Якщо ви перебуваєте​ на вулиці: уникайте великих скупчень людей якщо ви опинилися в натовпі, не намагайтеся вийти з нього, рухайтеся в тому самому напрямку, що й натовп руки зігніть у ліктях на рівні грудей та розсуньте їх, звільняючи від тиску грудну клітку не тримайте руки в кишенях якщо натиск натовпу набрав загрозливого характеру, негайно покиньте будь-яку ношу та позбавтеся від сумок на довгому ремні та шарфу якщо ви упали, намагайтеся одразу встати на ноги, не опираючись на руки, а якщо це неможливо, згорніться клубком і захистіть голову передпліччями, поклавши долоні на потилицю.

Стережіться несподіванок взимку

З настанням зими "вуличний" травматизм сезонно зростає більш ніж в два рази. Згідно із статистичними даними "зимовий" травматизм дає до 15% захворюваності з тимчасовою непрацездатністю і в 20% є причиною інвалідності. Із-за стану проїжджої частини вулиць дорожньо-транспортні травми взимку частішають до 3% в порівнянні із звичним 1% При цьому вони стають не лише частішими, але і важчими - часто із смертельним кінцем.

В цей час переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10). Головні причини цих травм - падіння із-за незадовільного стану тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, ожеледиця, вибоїни, ями, вибоїни). Потерпілі - це переважно працездатного віку (близько 80 %). Діти віком до 15 років складають 2%, а особи старше 60 років - близько 8%.0 Найчастіше, в порядку убування, зустрічається перелом променевої кістки в типовому місці, переломи кісточок і ключиці, забиття плечової кістки, переломи кісток гомілки і ушкодження зв'язкового апарату гомілковостопного і колінного суглобів, черепномозкові травми.

Статистика говорить, що головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов'язана з громадським транспортом. Сковзаються і падають як при вході в автобус або тролейбус, так і при виході з нього. Діти і молодь люблять прокотитися з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому юрбою і збиваючи один одного. У такому разі зазвичай відбуваються забиттями. Хоча і не завжди.

Найбільш поширені травми - переломи кінцівок - виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла. Аналогічно незручно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє також носіння взуття на високому каблуці. У ньому легко спіткнутися і впасти.

Змінивши ряд зовнішніх і внутрішніх чинників, можна убезпечити себе від травм в зимовий час. І якщо першу групу причин ми часто змінити не в силах, то ряд внутрішніх чинників більшості потенційних потерпілих доступний. Нагадаємо, що необхідно дотримуватися принципів безпечної життєдіяльності, правил дорожнього руху і т. п.

Як треба падати "правильно"?

Якщо відчуваєте, що падаєте, постарайтеся сісти - так зменшиться висота, з якою ви падаєте. Окрім того, у момент падіння треба групуватися - притягніть підборіддя до грудей, приберіть кисті рук до живота, притисніть лікті до боків. Постарайтеся висунути плечі вперед і тримаєте ноги разом. У поєднанні з присіданням це і дасть угрупування. Основна умова для правильного виконання - не боятися забиття заздалегідь.

Якщо посковзнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтеся на випрямлені руки! Постарайтеся групуватися і зробити поворот убік, так, щоб удар припав у бічну поверхню тулуба. Так ви убезпечите хребет, таз і кінцівки від перевантажень.

Якщо ви падаєте на спину - притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте можливо ширше, це попередить вас від черепномозкову травму.

Якщо падаєте із слизьких сходів, дуже важливо захистити голову : постарайтеся прикрити її руками. Не намагайтеся загальмувати падіння, розчепірювати руки і ноги - це тільки збільшить кількість переломів.

Як запобігти можливим травмам?

Запобігання травмам можна віднести до сфери їх профілактики. І, як показує уся та ж всюдисуща статистика, це значною мірою знижує їх кількість. Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил

1) Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному каблуці. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає.

2) В ожеледицю ходити треба по-особливому - як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти бажано як можна повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто - це збільшує обмерзання підошви. Пам'ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.

3) Особам, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки "протиожеледі". Їх можна придбати у відповідних торгових точках.

4) Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).

5) Важливо дотримуватись техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте про усі необхідні засоби захисту.

Увага і обережність є основними засобами для профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли "плюс" на вулиці міняється на "мінус" або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок! Пам'ятайте, краща профілактика зимових травм - це обережність і обачність!

Правила поведінки на льоду.

Заходи попередження нещасних випадків серед дітей і школярів під час льодоставу

Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід. Нерідко, захоплені відпочинком і грою, ми забуваємо елементарні правила поведінки на водоймах. Тим часом вода не любить жартів і жорстоко карає тих, хто нехтує правилами безпеки.

Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини.

Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший.

Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 5-7 см. Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.

При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.

Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину або міцність льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то вихід на лід забороняється. Не дозволяється перевіряти міцність льоду ударами ніг. Міцним льодом вважається прозорий лід з синюватим або зеленуватим відтінком при товщині 12 см.

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Під час руху по льоду будь обережним, уважно стеж за його поверхнею, обходь небезпечні і підозрілі місця та ділянки з вмерзлими в лід кущами, травою і очеретом. Обминай ділянки, покриті товстим прошарком снігу, – під снігом лід завжди тонший. Обережно спускайся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Тонкий лід і там, де б'ють ключі або струмок впадає в річку. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.

Під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного і уважно стежити за тим, хто іде попереду.

Переходити водойми на лижах дозволяється тільки після того, як переконались в міцності льоду. З метою забезпечення безпеки при пересуванні на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж (щоб у крайньому випадку швидко від них позбутися), палиці тримай в руках, але петлі лижних палиць не накидай на кисті рук. Рюкзак повісь лише на одне плече, а краще волочи його на мотузці на 2-3 метра позаду. Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках. Суворо забороняється кататися на льоду без нагляду дорослих, або самостійно виходити на лід. Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини – негайно повертайся. Не біжи, а виходь повільно, не відриваючи ступні від льоду.

Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

У випадку, якщо ти все ж провалилися під лід:

кщо ти провалилися на льоду річки або озера не піддавайся паніці, широко розкинь руки по краям пролому та утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;

клич на допомогу, дій рішуче й не лякайся, тисячі людей провалювалися і врятувалися;

нмагайтеся не обламувати край льоду, без різких рухів вибирайся на лід, наповзаючи грудьми й по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосовувати своє тіло, щоб воно займало найбільшу площу опори;

вибравшись із льодового пролому, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.

Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.

Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:

звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя це почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно:

покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;

знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);

оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього;

крикни, що ти йдеш на допомогу;

наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки; підклади під себе лижі, дошку, фанеру, драбину, жердини та ін.;

лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, треба повільно просуватися до потерпілого на відстань, що дозволяє подати йому мотузку, пояс або багор;

бговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);

не підповзаючи до самого краю ополонки, подай

потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне, потім відповзи назад і поступово витягни на лід потерпілого;

витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.

У місцях, де є промоїни чи битий лід, використовуються спеціальні засоби – рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою кішки та багра. Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2—3 чоловіки лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо.

вичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку. Отже, будь обережним, не ризикуй своїм життям! Не виходь на лід без дорослих!

ПАМ'ЯТКА

У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ПРЕДМЕТУ, ПІДОЗРІЛОГО НА ВИБУХОВИЙ ПРИСТРІЙ У ПЕРШУ ЧЕРГУ НЕОБХІДНО ЗДІЙСНИТИ НАСТУПНЕ:

- негайно повідомити старшого охорони про виявлення предмету, підозрілого на вибуховий пристрій (надалі - ВП), місце його розташування, час виявлення та особу, що виявила;

- зателефонувати на спецлінію «102» та повідомити про факт виявлення підозрілого предмету;

- у разі підтвердження наявності ознак вибухового пристрою під керівництвом відповідального співробітника органів внутрішніх справ організувати евакуацію людей з будівлі чи території, що знаходиться під контролем;

- оперативно виконувати всі рекомендації спеціаліста-вибухотехніка.

ХАРАКТЕРНИМИ ОЗНАКАМИ, ЩО ВКАЗУЮТЬ НА МОЖЛИВУ НАЯВНІСТЬ ВП МОЖУТЬ БУТИ:

- виявлення валіз, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду власників;

- отримання персоналом поштового відправлення, вміст якого чи відправник йому невідомі;

- наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, учбово-імітаційних, сигнальних, освітлювальних, піротехнічних виробів чи їхніх елементів;

- наявність звуку працюючого годинникового механізму;

- наявність у предметі стійкого запаху бензину, гасу, розчиннику, паливно-мастильних матеріалів, хімічних матеріалів, тощо;

- наявність диму, що виходить з предмету;

- наявність у предметі елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню;

- незвичайно велика маса предмета (наприклад, коробки з під цукерок, банки з під кави, книги, блокноту та інше);

- наклейки, наліпки, етикетки з підписами на поверхні кришок коробок з відповідними написами («Бомба», «Теракт», «Заміновано», «Небезпечно», «Вибух» і ті.);

- нестандартний засіб виготовлення посилкової тари;

- наявність будь-якого додаткового контакту предмету з об'єктами навколишньої обстановки;

- наявність у дверях, вікнах яких-небудь сторонніх предметів, закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;

- наявність стороннього сміття, порушення ґрунту, покриття на газонах, тротуарах при відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб;

- наявність у контрольованій зоні сторонніх приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо;

- порушення вимог паркування автотранспортних засобів в контрольованих зонах;

- намагання особи з предметом у руках чи в специфічному одязі, який дає змогу приховувати на тілі ВП, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до місця скупчення відвідувачів закладу;

У випадку виявлення підозрілого предмета СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ самостійно

проводити з ним будь-які дії (торкатися, нахиляти, переміщувати, підіймати та ін.).

У разі виявлення особи, що намагається безпосередньо застосовувати підозрілий предмет

по можливості не дати їй випустити предмет з рук та використати тіло особи як екран для

гасіння у разівибуху ВП осколкової та фугасної дії.

ПРИМІТКА: ТРЕБА ПАМ'ЯТАТИ, ЩО МАРНА ВТРАТА ЧАСУ ПРИ ЗАГРОЗІ ВИБУХУ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ЛЮДСЬКИХ ЖЕРТВ!

Кiлькiсть переглядiв: 4064